O RasieCHARCIK WŁOSKI (Piccolo Levriero Italiano)

Wzorzec FCI nr 200

Charciki są bardzo uczuciowe, wesołe i towarzyskie. Kochają swojego pana, rodzinę i zasiedziałych gości. W stosunku do obcych czasem bywają nieufne. Lubią towarzystwo innych psów, są łagodne, skore do zabawy i aktywne. Chetnie spacerują, bardzo lubią piesze wycieczki. Uwielbiają też biegac luzem, ale można je puszczać bez smyczy jedynie w bezpiecznych miejscach. Są bardzo zwinne i niezwykle szybkie, czasem odzywa się w nich instynkt pogoni. Nie lubią deszczu ani śniegu, ich gładka sierść nie chroni ich przed zimnem. W domu chętnie zakopują sie pod koce i wylegują na kanapach.
Charciki idealnie dostosowują się do każdych warunków mieszkaniowych, a do szczęścia potrzebny im jest kochający opiekun.

Inne nazwy rasy charcik wloski to piccolo levriero italiano, italian greyhound, italienische windspiele.

 

 Karma dla charcika

Nasze charcki są karmione wysokiej jakości karmą HOLISTYCZNĄ. Karmy holistyczne to pełnowartościowe karmy, nie zawierające zbędnych wypełniaczy, są zdrowe w swoim składzie mają różne rodzaje mięsa, warzywa i zioła. To karmy zgodne z naturą psów. Sposób żywienia szczenięcia będzie miał bezpośredni wpływ na jego wzrost i rozwój, dlatego tak ważne jest, aby w pokarmie znajdowały się wszystkie niezbędne witaminy oraz składniki mineralne i odżywcze. Warto kupować tylko wysokiej klasy karmę, karmy tanie niestety nigdy nie będą dobre dla psa, zawierają różnego rodzaju odpady zwierzęce a nawet piasek i trawę. Minimum 30% białka i 16% tłuszczu to odpowiedni skład dla szczeniaka. Karma powinna zawierać głównie składniki mięsne, bez wypełniaczy. Karmimy według wskazań producenta uwzględniając wiek i wagę szczenięcia dzieląc dzienną dawkę karmy na 3-4 posiłki po 6 miesiącu życia wystarczą już dwa. Karmimy po spacerze lub zabawie, nigdy przed. Dodatkowo można podawać biały ser i żółtka jaj oraz gotowane lub surowe mięso drobiowe. Około 8-10 miesiąca życia można przejść już na karmę dla psów dorosłych. Należy codziennie czyścić psie miski i podawać świeżą wodę. W hodowli PRESSTISSIMO szczenięta są karmione wysokiej klasy karmą HOLISTYCZNĄ PUPPY ( specjalne malutkie granulki ).


Pielęgnacja i zdrowie

Zapewnienie szczenięciu odpowiedniej pielęgnacji pomaga w ogólnym utrzymaniu dobrego stanu zdrowia. Sierść zdrowego psa powinna być błyszcząca i czysta i przylegająca. Oczy są błyszczące i przejrzyste. Jakiekolwiek wypływy w kącikach powinny być delikatnie usuwane zwilżoną gazą. Uszy powinny być czyste i pozbawione wydzieliny i przykrego zapachu. Nos powinien być wilgotny i czysty. Bez wydzielin i uszkodzeń. Jama ustna, dziąsła powinny być różowe i zdrowe a zęby czyste i pozbawione kamienia. Brzydki zapach związany jest ze złym stanem uzębienia. Zęby mleczne sieczne (ostre) wyrastają między 1 a 2 miesiącem życia i są to: cęgi, średniaki, okrajki i kły. Po 2 miesiącu życia siekacze rozstępują się na skutek rozszerzania się kości międzyszczękowej i szczęki dolnej. W wieku 2-4 miesięcy zęby mleczne zaczynają już się ścierać. Zmiana cęgów, średniaków i okrajek następuje w 4-5 miesiącu po urodzeniu, natomiast zmiana kłów w 6 miesiącu życia

Zabiegi pielęgnacyjne:

CZYSZCZENIE ZĘBÓW - na rynku dostępne są specjalne szczotki i pasty dla psów. Nie używaj pasty dla ludzi, może ona podrażnić żołądek psa w razie połknięcia. Możesz używać "gryzaków" pomagających w zwalczaniu płytki bakteryjnej i kamienia nazębnego. Upewnij się jednak czy dany produkt jest przeznaczony dla szczeniąt ras małych i średnich.
CZYSZCZENIE OCZU I USZU - potrzebne ci będą waciki bawełniane i płyn do przemywania uszu oraz płyn do przemywania oczu. Możesz to robić raz na tydzień, w zależności od potrzeb.
KĄPIELE I CZESANIE - ze względu na rodzaj sierści Charcik włoski nie wymaga częstego czesania ani kąpieli. Kąp szczenię tylko, gdy jest to konieczne, kąpiel wysusza sierść i skórę, dlatego zalecam stosowanie szamponów od lekarza weterynarii lub tych dostępnych w salonach pielęgnacji dla psów. Od czasu do czasu szczotkuj sierść psa używając gumowego zgrzebła, możesz przecierać go wilgotną szmatką aby nadać włosom połysku i usunąć kurz.
OBCINANIE PAZURKÓW - kiedy są zbyt długie należy je przyciąć używając specjalnych cążek, pierwszy raz trzeba poprosić o pomoc weterynarza lub hodowcę aby pokazał jak należy to robić by nie zranić pieska 

Charciki to generalnie zdrowa rasa. Nie mają skłonności do alergi skórnych i pokarmowych. Zimą należy zabespieczać je przed mrozami ponieważ gładka sierść bez podszerstka nie stanowi ochrony przed niską temperaturą.  Latem warto psa zabezpieczyć preparatem odstaraszającym kleszcze. Nalezy też pamiętać o profilaktycznych szczepieniach i odrobaczaniu psa. W tym celu bedziesz musiał udać się do lecznicy dla zwierząt.

Twój kontakt z lekarzem weterynarii jest bardzo ważny. Wybierz lecznicę, która cieszy się dobrą opinią. Najlepiej taką w której będziesz mieć możliwość kontaktu całodobowo. Zapisz sobie numer telefonu. Nasze psy są regularnie odrobaczane i szczepione. Każdy pies z naszej hodowli posiada mikrochip, jego numer jest wpisany do metryki psa oraz do Książeczki Zdrowia Psa lub Paszportu. Mikrochip wszczepia lekarz weterynarii, jest to elektroniczna pchełka z unikalnym numerem wszczepiona pod skórę psa. Zazwyczaj umieszcza się ją po lewej stronie szyi. To metoda znakowania zwierząt domowych, rekomendowana od 2012 roku także przez Związek Kynologiczny w Polsce jako bardziej nowoczesna alternatywa dla wykonania tatuażu. 

zapraszamy na film poświęcony tej rasie